Az ösztrogén és a progeszteron – ellenség vagy barát?
Manapság sajnos szomorúan tapasztalom, hogy 10-ből 8 nőnek vannak hormonális egyensúlytalanságai. Akár ösztrogén túlsúly, akár pajzsmirigy probléma, inzulinrezisztencia, PCO(S), endometriózis, miómák és még sorolhatnám.
A szervezetben minden mindennel összefügg és szeretném, ha „látnátok” ezekből néhány összefüggést. Így most a nemi hormonok oldaláról közelítjük meg a dolgokat.
Mik a legfontosabb női nemi hormonok?
A méh két oldalán elhelyezkedő petefészkeknek a feladata kettős. Egyrészt nemi hormonokat termelnek, ami az ösztrogén és a progeszteron, továbbá havi rendszerességgel tüszők és abban petesejtek érlelődnek.
Az ösztrogénnek nagyon fontos szerepe van a női szervezetben. Elsősorban ő felel a nőies jegyeinkért, mint a mellek mérete és formája, a hangszín, a megtermékenyülés képessége, a petesejt érése, a szélesebb csípő stb.
Továbbá ő egy „építő” hormon is, aki a sejtburjánzásért felel. Minden ciklusban felépíti a méhnyálkahártyát, ami majd a ciklus végén leválik (természetesen terhesség esetén nem). Ő felel azért is, hogy terhesség alatt a méh növekedni tudjon!
Az ösztrogén a nemi szerveken kívül sok más szövetre is hatással van, mint például a pajzsmirigy, máj, szív, tüdő, idegrendszer, csontok, erek stb.
Hogy hogyan?
Úgy, hogy ezeken a szöveteken/sejteken úgynevezett receptorok (hormonkötő helyek) vannak, ahova az ösztrogén be tud kapcsolódni. A hormon kötődése/bekapcsolódása a receptorhoz a jel a sejt számára, hogy valamilyen feladatot el kell látni.
A NŐI SZERVEZETBEN MINDIG JELEN VAN AZ ÖSZTROGÉN!
A másik fontos nemi hormon, ami szintén a petefészekben termelődik az a PROGESZTERON.
Az ő feladata elsősorban a várandósság kapcsán ismert, pedig nagyon fontos szerepe van a szervezetben. Ő az, aki „megfogja” az ösztrogént, hogy a hormonegyensúly fenntartható legyen és ne legyenek elcsúszások (itt a túl kevés/sok ösztrogénre, alacsony progeszteron szintre gondolok).
Ezen kívül számos feladata van, például segíti a pajzsmirigy működését, szabályozza a vízháztatást, mobilizálja a zsírokat – ezáltal testsúlycsökkentő hatású, vérnyomáscsökkentő hatású.
Mikor van a szervezetünkben progeszteron?
A menstruációs ciklus második felében termelődik a petefészekben és az ösztrogén által felépített méhnyálkahártya minőségi alakítását végzi, hogy a megtermékenyült pete beágyazódhasson.
Amikor a tüsző érése készen van, a ciklus közepén (14 nap + – 1/3 nap) megreped a tüsző és kijön a petesejt (EZ AZ OVULÁCIÓ!).
A visszamaradt tüsző sárgatestté alakul, ami megkezdi a progeszteron termelését!
HA NINCS OVULÁCIÓ, NINCS TÜSZŐREPEDÉS ÉS NINCS PROGESZTERON TERMELÉS!!!!!!
(ha a tüsző nem képes megérni vagy megrepedni, ami cisztává, egy folyadékkal teli tömlővé alakul)
A szervezetben az ösztrogén és progeszteron megfelelő aránya a fontos. Ha „elbillen” a mérleg (bármelyik irányba), akkor hormonális egyensúlytalanság alakulhat ki, amit legtöbbször az alacsony progeszteron szint és az ahhoz képest emelkedett ösztrogén szint eredményez.
Mitől lehet alacsony a progeszteron szintünk?
– Ha nincsen ovuláció (nincs progeszteron termelés)
– Sárgatest elégtelenség esetén (itt van ovuláció, de még sincs elég progeszteron termelés)
– Ha tartós stressznek vagy kitéve. A kortizol („stresszhormon) alapanyaga a progeszteron és tartós stressz esetén a mellékvese nem tud elegendő kortizolt termelni, így „ellopja” a progeszteront, hogy kortizolt csináljon belőle, hogy a stresszt kezelni tudja)
– Változókor (a legtöbb változó korú nőnek pajzsmirigyproblémája van, a progeszteron hiánya miatt – ebben az életszakaszban a mellékvesében és az agyban termelődik a progeszteron)
– Candida fertőzés
Hogyan tartsuk fenn az egyensúlyt az ösztrogén és a progeszteron között?
– Minden étkezéshez egyél zöldséget! Legyen zöld leveles, színes zöldség és kénben gazdag zöldség, egyszóval: edd meg a szivárványt. Különösen a keresztesvirágúakat, mint például a brokkoli, a karfiol, fodros kel, kelbimbó!
– Amennyire lehet kerüld a glutén tartalmú élelmiszereket!
– Kerüld a tej – és tejtermékeket!
– Kerüld a szójatermékeket, ha hormonális egyensúlytalanságod van!
– Igyál tisztított vizet vagy használj BPA mentes kulacsot!
– Használj természetes kozmetikumokat/tisztítószereket (legyen parabénmentes)
– Csökkentsd a koffein és az alkohol mennyiségét!
– Szedjél minden nap C-vitamint (lehetőleg olyat, kombinációt, amiben természetes c-vitamin is van a szintetikuson kívül)